پاسخ یه دوست

سوال :ما یه خانواده ی 3 نفری هستیم ....  مادر و دوتا دختر ... منتها مادرم در عقد یک شخصی هست و قبلا طلاق گرفته و الان از لحاظ شناسنامه ای مجرد محسوب میشه ... حدود 46 سال داره مادرم بازنشسته ی آموزش و پروش هست ... من 22 سال و خواهر 17 سال داره ... میخواییم یه بچه ی پسر رو به فرزندی قبول کنیم ... اما نمی دونیم که بهمون میدن این بچه رو یا نه ؟ چه کاری باید بکنیم و از کجا باید شروع بکنیم ؟ اولین قدم برای اقدام گرفتن بچه چیه ؟ چقدر طول میکشه فرایند اقدام تا گرفتن بچه ؟ در ضمن از اون جایی که برای آوردن بچه ی پسر اصرار داریم و توافق مون بر سر بچه ی پسر هست ، میخواستیم بدونیم که امکانش هست که بچه ی پسر زیر 6 ماه و یا حتی نوزاد بتونیم بگیریم یا توی سن های بالاتر فقط میدن بچه رو ؟ چون میخواییم از همون اول آرامش بیشتری داشته باشه و مشکلات پرورشگاه تو فرایند رشدش و روابط اجتماعیش تاثیر زیادی نزاشته باشه ...

از طرفی هم توی خانواده مون هیچ زن شیرده یا حامله ای وجو نداره و جون سن های خاله ها و اینا بالاست اصلا امکانش نیست که به محرم شدن از راه شیر دادن بتونیم امیدوار باشیم ... ما از چه طریقی می تونیم این بچه ی پسر رو محرم کنیم ؟! از این سن پایین هم راه دیگه ای وجود داره یا باید تا رسیدن به بلوغ صبر کنیم ؟اگر باید تا اون زمان صبر کنیم ، بعدش که بالغ شد چه کاری باید انجام بدیم ؟

اولا باید بگم سرپرستی بچه رو به شما یا خواهرتون نمی دن و فقط مادرتون شرایط اولیه رو داره . نمی دونم منظورتون از در عقد بودن مادرتون چیه . عقد موقت رسمی هستن یا یه صیغه ی محرمیت که خودشون خوندن ؟ خوب این وضعیت باید روشن باشه تا تو تحقیقات کلانتری و بهزیستی مشکلی ایجاد نکنه و در حقیقت مادرتون و همسرشون باید درخواست فرزند خوندگی بدن . و شرایط همسر مادرتون از جمله شغل و سن و علت ثبت نبودن ازدواج در شناسنامه اهمیت خیلی زیادی داره . چون باید این ها رو تو مراحل مختلف مراجعه به بهزیستی ( مثل جلسه ی مشاوره و شورای فرزند خوندگی ) و همچنین قاضی دادگاه خانواده توجیه کنند .

با توجه به سن مادرتون بعیده به ایشون فرزند زیر 4 سال تعلق بگیره و البته سن همسر مادرتون هم تأثیر گذاره .

در ضمن چون مادرتون صاحب دو فرزند هست فقط می تونن برای خانواده ی امین اقدام کنند که شرایط دقیقش رو می تونید تو سایت بهزیستی بخونید . به صورت مختصر باید بگم خانواده ی امین کودکان بد سرپرست رو به خونه می اورند و اگر بعد از چند سال خانواده ی اصلی اون ها رو باز پس نگرفتن و مدعی نبودن می شه به نام مادرتون شناسنامه بگیرید .

اگر مادرتون بخوان به عنوان زن مجرد اقدام کنن با توجه به اینکه اول زوجین دارای اولویت هستن و بعد افراد مجرد و همچنین صاحبان فرزند اولویت اخر ، اگر نوزاد بخواهید بعید است نوبت به ایشان برسد و برای سنین بالاتر فکر می کنم حدود بالای 7 سال به ایشان نوبت برسد .

البته این نکته هم قابل تأکید است که صاحبان فرزند فقط می توانند هم جنس فرزندان خود و در سنی متناسب با ایشان کودکی را به فرزند خواندگی بپذیرند یا خانواده ی امین او شوند و این یعنی به مادر شما دختر تعلق می گیرد و مسأله ی محرمیت هم مطرح نخواهد بود .

لیکن در تمامی این قوانین گاه معجزه مسیر را تغییر می دهد .

توصیه می کنم مادرتون به همراه همسرش سری به معاونت اجتماعی بهزیستی منطقه تون واحد امور شبه خانواده  بزنه ؛ ایشون یه ویژگی مثبت دارن و اون هم آموزش و پرورشی بودن شونه که حتما در مراجعه ی اول این رو بیان کنند . ان شاء ا... شما و خواهرتون به زودی عروس و بعد هم مادر می شید و برای مادرتون نوه های گل میارید .

 

/ 0 نظر / 108 بازدید