از روزی که فرشته هامون وارد زندگیمون شدن خواب شب کاملا حرام شد .

فرشته ها اصلا نمی خوابیدن مخصوصا دخترم تقریبا هر شب تا صبح بیدار بود . خوابش می اومد اما اضطراب شدید مانع خوابش بود .

دکتر و دارو هم جواب نداد . اشک می ریخت که " ابم می  اد" ولی یکسره تو خواب می لرزید و بعد یکی دو دقیقه از خواب می پرید . این لرزش اونقدر شدید بود که یه بار مادرم خیال کرد می خواد تشنج کنه .

همه کار کردم جواب نداد تا اینکه یاد یکسری آیات و روایات افتادم .

موهای جلوی پیشانی " ناصیه "

تو روایت ها خونده بودم که گرفتن این قسمت از موها باعث آرامش می شه و یا یکی از بدترین عذاب های قیامت کشین فرد از همین قسمت موهای سره .

پیش خودم گفتم پس می تونه با ایجاد ارامش رابطه ی مستقیمی داشته باشه .

موقع خوابوندن دخترم با یه دست موهای جلوی سرش رو آروم نوازش می کردم یه هفته ای جواب داد و اضطرابش کامل برطرف شد .

فکر کنم یه معنای دست نوازش کشیدن بر سر یتیم همین ایجاد آرامش روحی و حس امنیت از طریق نوازش سرش باشه .

و اما البته خوبه بدونیم که :

"سلامت کودک را با نوازش حفظ کنید

یک دکترای روانشناسی کودک و نوجوان گفت: زمانی که مغز کودک تحت‌تاثیر رفتار خوب والدین قرار می‌گیرد، مواد شیمیایی در آن آزاد می‌شود که موجب احساس شادی و امنیت در کودک می‌شود.

دکتر محمد زارع نیستانک در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به این که احساس خشم، ترس و ناراحتی دور ماندن از مادر از بدو تولد در کودک وجود دارد، افزود: در تحقیقات انجام شده، مشاهده شده است که در اسکن مغز کودکانی که دچار ترس و وحشت یا غم و اندوه می شوند، تحریک هایی در قسمت تحتانی مغز وجود دارد. والدین باید بدانند موقعی که کودکشان ناراحت شده و جیغ می زند در مغز او چه اتفاقی می افتد، بنابراین در چنین شرایطی کودک احتیاج به بغل کردن و نوازش دارد.

وی  تاکید کرد: زمانی که مغز کودک تحت تاثیر رفتار خوب والدین قرار می گیرد، مواد شیمیایی در آن آزاد می شود و موجب احساس شادی و امنیت در کودک می شود. اگر مادری نوزاد یا کودکش را که نیاز به در آغوش گرفتن دارد در بغل نگیرد و برعکس در برابر تمایل کودک با او بدخلقی و پرخاشگری کند، کودک از حمایت محروم شده و دچار استرس می شود."